Instituto Politécnico de Beja

Beja,Portugalsko
BejaRua Pedro Soares, Apartado 6155,PortugalskoView on Google Mapshttps://www.ipbeja.pt/en…

Instituto Politécnico de Beja (IP Beja) je vysokoškolskou vzdělávací institucí, která byla založena v roce 1979. Působí ve službách místní společnosti a naplňuje poslání o aktivní roli při tvorbě a šíření znalostí, cíleného výzkumu a experimentálního vývoje.

IP Beja se nachází ve městě Beja v jižním Portugalsku. Nabídku vzdělávání zde tvoří více než 30 programů na všech úrovních vysokoškolského vzdělávání. Pod hlavičkou této instituce najdeme čtyři specializované školy:

• School of Agriculture
  • School of Education
  • School of Technology and Management
  • School of Health

Beja se nachází zhruba 180 km jihovýchodně od hlavního města Portugalska - Lisabonu a 220 km severozápadně od hlavního města Andalusie - Sevilly. Město má dobrou dopravní obslužnost zajištěnou autobusy a vlaky, přičemž se v současné době pracuje na vybudování mezinárodního letiště.

Kampus společně s kolejemi je umístěný zhruba pět minut chůze do historického centra města. V blízkosti se pak nachází regionální nemocnice a stanice městské hromadné dopravy.

• Arts and Multimedia • Business Management • Computer Sciences • Environmental Protection Technology • Food Science and Technology

bakalářský
    do 31. 08. 2021
    24. 07. 2020

• Zaměstnanec
    • fakultaFakulta technologická
    • akademický rok2013

Velmi přátelské prostředí, vztah profesorů a studentů je více kamarádský než jsme zvyklí v ČR, menší město a rodinná atmosféra. Moderní zázemí univerzity, kde je kladen důraz na praktické znalosti - dobře vybavené odborné laboratoře a spolupráce s regionálními firmami, např. vinařství, zpracování oliv a olivového oleje. Jejich staff week byl asi nejlepší, co jsem zažila. Dobře zorganizovaný a propojený s workshopy i s výlety do okolí - např. návštěva univerzity v Evoře, plavba lodí po přehradě. Staff Week byl pouze pro 25 účastníků. Vznikly tak dobré vztahy a přátelství osobní i profesní. Do dnes jsem s některými v kontaktu a potkáváme se. Vznikly tak i nové partnerské univerzity. Do Beji také doporučuji volnější kalhoty, protože jídlo tu je úžasné!

Beja není pro lidi, kteří mají rádi velkoměsto a rušný život.

Velmi přátelský kolektiv na International Office. Vše funguje a je dobře zorganizované. My jako UTB tam máme velmi dobrou pověst.

• Student
    • studijní oborFood Science and Technology
    • studijní programFood Science and Technology
    • akademický rok2016

Malé klidné městečko s novým moderním institutem, kde panuje doslova rodinná atmosféra, učitelé si pamatují studenty a hodně práce se dá zvládnout na novém vybavení. Institut je velmi nakloněn mezinárodní spolupráci a tím pádem je snadné umístění do laborky vašeho zaměření. Hodí se zejména na první výjezd, protože vše je na jednom místě a institut velmi výrazně pomůže s ubytováním - 5 dní je zdarma na rozkoukání a pak si můžete pronajat pokoj na kolejích nebo soukromě, záleží na vás. Buddy System velmi dobrý, Monica nás vzala i na výlety na vinici, k jezeru. Pauzy na oběd od 12:30 do 2 hod jsou někdy až do 3 hod, takže často jste v laborce do 8 do večera.

Velmi malé město, kde chybí větší nabídka kulturních zážitků, bez auta je dost těžké jet kamkoli na akci, festival, nákup. Ubytování na koleji je v některých případech trochu šok, doporučujeme vzít si příbory s sebou, v kuchyni není nic erárního, kromě ledničky a ve městě zas není bazar, kde byste toto za babku nakoupili. Na institutu jsou všichni velmi zaneprázdnění a přesto, že se opravdu studentům věnují, počítejte se zpožděním.

Finance z fondu Erasmus byly dobré, ubytování v soukromí s Erasmáky je poněkud levnější. Zbývalo i na víkendové výlety do okolí, jako je Evora, Lisabon, Albufeira. DOPŘEDU si zjistěte svátky a dny, kdy se neučí, je jich hodně a dají se využít pro prodloužené víkendy. Doporučuju navštívit hrad a málo známé muzeum farmacie v místním zrušeném sanatoriu kousek za hradem. Také jakákoli studentská akce v tradičních hábitech (které inspirovaly i J. K. Rowling při psaní Harry Pottera) stojí za to! Beja je pěkné, teplé a pohostinné město....a nakonec vás třeba pozve školitel i na tradiční mnohachodovou večeři k nim domů!!!!!

• Student
    • studijní oborBusiness Management
    • studijní programBusiness Management
    • akademický rok2015

Velmi vstřícní a přátelští učitelé, kteří se zahraničním studentům snažili poradit a pomoci, a to jak v případě studia, tak i třeba s výběrem vína :) Připravili pro nás také studijní materiály v angličtině, protože předměty, které jsme si zapsali, byly většinou vyučovány v portugalštině, proto jejich výuka spočívala v tom, že jsme si dané téma nastudovali sami a pak jsme ho před učitelem odprezentovali. Kladně bych zhodnotila i naši koordinátorku, paní Alexandru Guerreiro, která se nám snažila vždy vyhovět a na portugalské poměry vyřizovala věci docela rychle :)

Život v kraji Alentejo, kde se Beja nachází, plyne pomalejším tempem, než na jaké jsem byla zvyklá. Ze začátku sice člověka rozčiluje, že stále na něco nebo na někoho čeká, ale pak si zvykne chodit se zpožděním jako ostatní a už je to dobré. Dalším záporem pro mě bylo pomalé a ne zrovna stabilní WIFI připojení.

Celkově můžu Erasmus v Portugalsku doporučit :) Je to krásná země, která nabízí spoustu možností, kam si zajet na výlet :) člověk navíc naváže přátelství s Erasmáky z ostatních zemí, takže si nejen procvičí angličtinu, ale otevřou se mu také nové možnosti cestování, když bude chtít navštívit své nové přátele v jejich rodné zemi :)