Universidad del País Vasco

Leioa,Španělsko
LeioaEdificio Biblioteca, 5ª planta,ŠpanělskoView on Google Mapshttps://www.ehu.eus/en/en-home

Tato univerzita je jedinou veřejnou vysokoškolskou institucí ve svém regionu na severu Španělska.

Univerzita má fakulty v každé ze tří baskických provincií. Nabízí studium na celkem 31 fakultách v různých oborech. Pro svůj region má velký přínos i význam.

• Banking and Quantitative Finances • Business and administration • Business Management from an Innovation and Internationalization Perspective • Business Management, Knowledge and Innovation • Economic Integration • Economic Integration • Economics: Economic Analysis Tools • Economics: Economic Analysis Tools • Finance and Financial Management • Globalization: Social Processes and Economic Policies • In Economics: Empirical Applications and Policies • Quantitative Finance and Economics

• STUDENTSKÁ ORGANIZACE
    26. 10. 2023

• studijní oborBusiness and administration
    • studijní programBusiness and Administration
    • fakultaFakulta managementu a ekonomiky
    • akademický rok2021

Začal bych nejspíš skvělým přístupem informačního centra univerzity, kdy při příjezdu jsem s paní, co tam pracovala, řešil ubytování a byla velice ochotná mi pomoci, i když jsem tam chodil téměř každý den. Co se týče univerzity jako takové, byla poměrně z ruky, ale bylo to hlavně tím, že jsem bydlel v centru města, každopádně Bilbao má skvěle vyřešenou infrastrukturu, tudíž ve škole jsem byl během pár minut díky metru. Učitelé byli nápomocní a ve škole byla i organizace ESN, která pořádala nespočet akcí pro zahraniční studenty, takže doporučuji se na tuto organizaci napojit a využít jejich služeb. V Bilbau figuruje i druhá, dá se říct konkurenční organizace, která nese název Happy Erasmus Bilbao, taktéž poskytuje zahraničním studentům různé eventy, výlety a další věci, takže také doporučuji.

Na univerzitě se bez problému domluvíte anglicky, ale jestli neumíte ani slovo španělsky tak, jako já před výjezdem, je potřeba se naučit alespoň nějaké základy, protože mimo univerzitu lidé spíše komunikují ve španělštině/baskičtině. Každopádně já osobně jsem do Španělska jel s tím, že bych se španělský jazyk chtěl naučit, takže bych to až za takové negativum nepovažoval. Jestli se budete pohybovat spíše v okruhu zahraničních studentů, s angličtinou nebude problém. Další negativum bych viděl v oblasti ubytování, jelikož univerzita nenabízí žádné koleje, jak jsme na to zvyklí z České republiky, tudíž nejlepší možností je sehnat si byt s ostatními studenty. Ubytování bych řešil s dostatečným předstihem, já řešil ubytování až na místě a bylo to celkem stresující.

Bilbao je středně velké město s perfektní infrastrukturou (díky hromadné dopravě se dostanete prakticky kamkoliv v krátkém časovém úseku). Máte na výběr studia na dvou tamních univerzitách, můžete vyzkoušet typické dobroty zvané pintxos, navštívit světoznámou stavbu Guggenheimovo muzeum či zdejší fotbalový stadion San Mames a mnoho dalšího. Pro mě bylo město ideální a abych se přiznal hodně jsem se rozhodoval, zda na program Erasmus vyjet či ne, nakonec to bylo asi nejlepší rozhodnutí, co jsem mohl udělat. Potkal jsem nespočet nových kamarádů z celého světa, osamostatnil se a také překonal strach z mluvení v cizím jazyce. Tato zkušenost mě neskutečně posunula a kdybych měl možnost vyjet znovu, neváhal bych.