Jak začít

01

Jdi do toho!

Ať už máš v plánu cokoliv, prvním krokem je podat si přihlášku!

 • Přihláška do výběrového řízení

  Přihlásit se do výběrového řízení můžeš již v 1. ročníku bakalářského studia. Toto ti dává malou výhodu ve chvíli, kdy se stane, že se na tebe nedostane ihned na poprvé, protože jsi již veden(a) v systému žadatelů. Pokud jsi ve třetím ročníku bakalářského studia a chtěl(a) bys uskutečnit svůj zahraniční pobyt v 1. ročníku magisterského studia, nepromeškej výběrové řízení v tomto akademickém roce!

  Výběrová řízení jsou každoročně vypisována jednotlivými fakultami UTB v lednu/únoru (řádná), příp. září/říjnu (doplňková) příslušného roku. Vždy je dobré si prohlédnout webové stránky své fakulty.
  Více informací Vám podají na Vaší fakultě následující pracovníci: 

  1. Vyber si tu svou
  2. Podej si přihlášku do výběrového řízení UTB

  Po úspěšném absolvování výběrového řízení je tvým úkolem následující:

  1. Na webových stránkách tvé zahraniční univerzity zjisti, jak se přihlásit. Pomůžou ti klíčová slova jako application procedure, international, English study programme, Erasmus+, exchange, incoming, how to apply
  2. Zjistit, jestli potřebuješ vízum
  3. Zúčastnit se přednášky pro vyjíždějící studenty. Přesný čas a datum ti budou včas sděleny emailem.
  4. Začít s vyřizováním dokumentů, které potřebuješ k přijetí na zahraniční univerzitě a k sepsání Účastnické smlouvy s pracovníkem Mezinárodního oddělení UTB
   • K sepsání Účastnické smlouvy s pracovníkem mezinárodního oddělení na UTB potřebuješ:
    • Learning Agreement (generován systémem Portál UTB)
    • Student Application Form (generován systémem Portál UTB) nebo Acceptance Letter (vystaví zahraniční instituce ve chvíli, kdy tě přijme ke studiu)
    • Doklad nebo kopii dokladu o sjednaném zahraničním pojištění na celou délku studia v zahraničí (pokud cestuješ do země EU, stačí kopie Evropského průkazu pojištěnce)
    • Potvrzení o studiu na akademický rok tvého výjezdu

  Podrobné informace najdeš zde a pokud se ztrácíš, nezoufej, pro všechny studenty vybrané k výjezdu, jsou zde k dispozici pracovníci mezinárodních oddělení jednotlivých fakult:

  Užitečné rady a tipy pro tvůj zahraniční pobyt, najdeš například na online portálu EURASMUS nebo mladiinfo.

  Flat Club ti může pomoci při hledání ubytování.

 • Firmu pro svou praxi si musíš najít sám(a). S výběrem ti mohou pomoci následující organizace, se kterými UTB spolupracuje:

  Při hledání stáže můžeš také využít služeb Job Centra, které naše univerzita nabízí a to tak, že se přihlásíš do portálu Job Centrum nebo budeš sledovat pravidelně aktualizovaný web mezinárodního oddělení.

  • Je třeba sledovat nabídky firem, ve kterých bys rád získal(a) stáž, několik měsíců s předstihem
  • Kontaktuj firmy, o které máš zájem, i přesto, že na webu není informace o nabízených stážistických pozicích. Firmy nemusí mít zrovna nabídku volných pozic, ale můžeš se trefit do období, kdy se jim stážista hodí
  • Nenechej se odradit zápornými odpověďmi - buď na ně připraven(a). Jedna kladná z dvaceti je ta pravá!

  Flat Club ti může pomoci při hledání ubytování.

  1. Podej si přihlášku do výběrového řízení UTB

  Po úspěšném absolvování Výběrového řízení je tvým úkolem následující:

  1. Zjistit, jestli potřebuješ vízum
  2. Zúčastnit se přednášky pro vyjíždějící studenty. Přesný čas a datum Ti budou včas sděleny emailem.
  3. Začít s vyřizováním dokumentů, které potřebuješ k přijetí na zahraniční instituci a k sepsání Účastnické smlouvy s pracovníkem mezinárodního oddělení na UTB
   • K sepsání Účastnické smlouvy s pracovníkem mezinárodního oddělení na UTB potřebuješ:
    • Letter of Acceptance - potvrzení o přijetí studenta zahraniční institucí na praktickou stáž, které tvoří přijímající instituce sama. Student zažádá zahraniční instituci o vystavení LoA, který obsahuje: jméno studenta, data uskutečnění pracovní stáže, stručný popis pracovních povinností, podpis zodpovědné osoby z přijímající instituce, razítko zahraniční instituce.
    • Learning Agreement for Traineeship podepsaný a orazítkovaný zahraniční firmou a UTB
    • Pojištění - si zařídíš sám(a) na vlastní náklady v rámci: 
     • úrazového pojištění
     • odpovědnosti za škodu
     • léčebných výloh

  Podrobné informace najdeš zde a pokud se ztrácíš, nezoufej, pro všechny studenty vybrané k výjezdu jsou zde k dispozici pracovníci mezinárodních oddělení jednotlivých fakult:

02

Tahák pro vyplnění dokumentů

Z taháku se učí nejlíp obzvlášť tehdy, když ti jej připraví kámoš

03

Co s sebou

Dobrá svačina je základ

 • Nejjednodušší je pro tebe nechat zahraniční instituci, aby ti ubytování zajistila ve vysokoškolských kolejích nebo jiném typu ubytování, se kterým zahraniční instituce spolupracuje. Každá zahraniční instituce ve chvíli, kdy se rozhodne tě přijmout, by ti měla zaslat společně s ostatními organizačními informacemi i nabídku ubytování nebo tě odkázat na webové stránky, kde tyto informace můžeš najít. Samozřejmě je jen na tobě, jestli se spokojíš s nabídkou zahraniční instituce nebo se rozhodneš najít si ubytování sám/a.

  Cenným zdrojem informací o ubytování a celkových výdajích je databáze závěrečných zpráv Erasmus studentů.

  Při hledání ubytování mimo koleje zkus omrknout webové portály EURASMUS a Flat Club.

  Samozřejmě, že při hledání ubytování v zahraničí je třeba být obezřetný, vyhledávat spíše osvědčená místa, kde již nějací studenti bydleli a číst si recenze. Rezervaci ubytování si zajisti s velkým předstihem, ale zálohu nebo první nájem zaplať až ve chvíli, kdy máš ze zahraniční instituce oficiálně potvrzeno přijetí (podepsaný Learning Agreement (LA), Letter of Acceptace apod.) a s UTB podepsanou Účastnickou smlouvu.

 • Ať už jedeš kamkoli, je vždy dobré zkontrolovat, za jakých podmínek můžeš překročit hranice. Ministerstvo zahraničních věcí připravilo přehledný seznam zemí celého světa s pravidly vstupu pro občany České republiky. Stačí si vybrat, kam máš namířeno.

 • Stačí zadat do vyhledávače na tomto webu školu nebo zemi, kterou chceš navštívit a přečíst si recenze od těch, kteří je již navštívili!