Jak začít

01

Malajsie, Finsko, Čína, Portugalsko, Japonsko, Francie... Kam to bude tentokrát?

Ať už máš v plánu jakoukoliv mobilitu v zahraničí, prvním krokem je podat si přihlášku!

02

Tahák pro vyplnění dokumentů

Z taháku se učí nejlíp obzvlášť tehdy, když ti jej připraví kámoš

03

Co s sebou

Dobrá svačina je základ

  • Ať už jedeš kamkoli, je vždy dobré zkontrolovat, za jakých podmínek můžeš překročit hranice. Ministerstvo zahraničních věcí připravilo přehledný seznam zemí celého světa s pravidly vstupu pro občany České republiky. Stačí si vybrat, kam máš namířeno.

  • Stačí zadat do vyhledávače na tomto webu školu nebo zemi, kterou chceš navštívit a přečíst si recenze od těch, kteří je již navštívili!

  • Nejjednodušší je pro tebe nechat zahraniční instituci, aby ti ubytování zajistila ve vysokoškolských kolejích nebo jiném typu ubytování, se kterým zahraniční instituce spolupracuje. Každá zahraniční instituce ve chvíli, kdy se rozhodne tě přijmout, by ti měla zaslat společně s ostatními organizačními informacemi i nabídku ubytování nebo tě odkázat na webové stránky, kde tyto informace můžeš najít. Samozřejmě je jen na tobě, jestli se spokojíš s nabídkou zahraniční instituce nebo se rozhodneš najít si ubytování sám/a.

    Cenným zdrojem informací o ubytování a celkových výdajích je databáze závěrečných zpráv Erasmus studentů.

    Při hledání ubytování mimo koleje zkus omrknout webové portály např. Flat Club nebo Uniplaces.

    Samozřejmě, že při hledání ubytování v zahraničí je třeba být obezřetný, vyhledávat spíše osvědčená místa, kde již nějací studenti bydleli a číst si recenze. Rezervaci ubytování si zajisti s velkým předstihem, ale zálohu nebo první nájem zaplať až ve chvíli, kdy máš ze zahraniční instituce oficiálně potvrzeno přijetí (podepsaný Learning Agreement (LA), Letter of Acceptace apod.) a s UTB podepsanou Účastnickou smlouvu.