Mapúa University

Manila,Filipíny
Manila658 Muralla St, Intramuros,FilipínyView on Google Mapshttps://www.mapua.edu.ph/

Mapúa University byla založena v roce 1925 a nachází v hlavním městě Filipín - Manile. Univerzita se specializije na technické a vědecké obory, jako je architektura, nebo inženýrství.

Univerzita nabízí studium ve více než 10 programech a velkém množství oborů, kterých je asi na pět desítek.

Freemover
    do 25. 05. 2021
    24. 04. 2019

• akademický rok2018

Jiná země, jiná mentalita, obrovská zkušenost.

Škola více méně nefunguje, úroveň našich horších středních škol. Neochota spolupracovat, mluvit anglicky, vlastně obecně cokoliv dělat a hlavně něco nedělat jinak než obvykle.

Poměrně velký problém najít slušné ubytování, Filipínci (a obzvlášť v Manile) vás rádi podojí o pár tisíc navíc. Ceny samozřejmě levnější, ale když ke všemu přidáte additional fee, který vám velmi rádi naúčtují, jste prakticky na stejné ceně. Za 15 000 CZK/měsíc jsme měli průměrný byt se studenou vodou. Za teplou by byl další additional fee.

• akademický rok2018

Vstřícnost Neustále se nás někdo ptal, jestli jsme v pořádku, jestli nám jde studium a jestli nepotřebujeme s něčím pomoct. Při každém problému se dá obrátit buď na International office, nebo na ředitelku školy a ti vám pomůžou. Asie Inspirace a cestování Jiný kontinent, jiní lidé, jiné životní hodnoty. Neskutečný zdroj inspirace a zážitků. Finance Filipíny jsou levné, kromě poměrně drahého ubytování v centrum hlavního města. Finance, které jsem obdržela od školy mi pokryly ubytování, dopravu a očkování. Další výdaje jsem si hradila ze svého, ale nebylo to tak drahé, jako kdybych šla studovat třeba do Anglie.

Angličtina. Filipínci, ačkoliv tvrdí, že je angličtina jejich úřední jazyk, se stydí mluvit anglicky. International office a učitelé anglicky umí dobře, ale se studenty a ostatními zaměstnanci už je to horší. Na druhou stranu se s nimi dá vždy domluvit, oproti takovému Vietnamu je to fakt v pohodě. Morálka Filipínci jsou zvyklý na svobodu. Pravidla dodržují jen když se jim chce a jsou dost líní. Práce ve skupině je s nimi za trest. Všude chodí pozdě, nic nepřipravují a odevzdávají hrozná cvičení. Pokud chceš být v pohodě, vyhni se skupinové práci

Každý výjezd do zahraničí za prací, nebo studiem MÁ smysl. Všichni víme, že za kvalitním studiem se jezdí na sever a za zážitky na Jih. V mém případě do jihovýchodní Asie. Filipíny jsou na druhé straně planety, takže můžete očekávat naprosto jinou kulturu a mentalitu. Filipínci milují cizince, chovají se k nim velice hezky, vždy se o ně postarají a rádi si s nimi povídají. Na druhou stranu jsou ale poměrně vyčuraní, líní, nespolehlivý, a ne příliš pracovití. Tyhle vlastnosti jsme poznaly i během studia. Na škole se k nám chovali velmi hezky, na International office nám byly vždy k dispozici a několikrát nám velmi pomohli. Na druhou stranu, učitelé na hodiny chodí průměrně s půlhodinovým zpožděním, Filipínští studenti mají ke studium velice laxní přístup a práce s nimi ve skupině je za trest. Je na každém si před odjezdem ujasnit, co od výměnného pobytu očekává. V případě, že si chceš odnést velké zářezy do portfolia a poznat oborové profesionály, nemůžeš jet do rozvojové země. Na druhou stranu, pokud hledáš novou inspiraci, chceš poznat vzdálené krajiny a kultury, získat extrémní trpělivost, jihovýchodní Asie je to pravé.

• akademický rok2018

Velmi dobre se da komunikovat s vedouci Intenational office, snazi se pomoct i s ubytovanim a podobne. Nemusite nosit uniformy.

Bohuzel ne kazdy akceptuje to, ze jejich jazyku nemate sanci porozumet (ackoliv anglicky i spanelsky relativne umite, stejne neporozumite jedinemu slovu). Nekteri ucitele bohuzel podporuji studenty, ze nemusi mluvit anglicky, tim padem vetsinu casu sedite ve skole a chcete se obesit. Rozvrh si nemuzete navolit podle svych preferenci a skola je od pondeli do soboty. Skola nema zadne pravidla, vse funguje na dobre slovo. Ucitele bezne chodi o hodinu pozdeji nez zacina hodina.

Pokud chcete jet na erasmus/freemover s tim, ze se neco noveho z oboru, ktery studujete naucite, Manila, Filipiny i cela (jihovychodni) Asie vas bohuzel zklame. Na druhou stranu dostanete obrovskou lekci do zivota a zacnete se Zlina vazit