HÖGSKOLAN DALARNA

• studijní programMarketingové komunikace
    • fakultaFakulta multimediálních komunikací
    • akademický rok2022

Na univerzitě jsou všichni moc milí, vstřícní a ať už je jakýkoli problém, vždy dělají vše pro to ho rychle vyřešit. Studium ve Švédsku je velmi specifické, dostáváte dost zajímavých úkolů na doma a nestrávíte tak celý den jen ve škole. Studentská unie je tam dost aktivní, takže pro někoho může být příjemnější se kolikrát obrátit na švédské studenty a ne vždy přímo na profesory. Zároveň se snaží pořádat různé aktivity ve formě herních večerů nebo výletů do přírody, což je super jelikož touto cestou můžete mít hezké zážitky trochu levněji :)

Švédsko je obecně drahé, a to hlavně doprava. Každopádně si myslím, že když si neseženete to nejdražší ubytování, tak se s penězi dá úplně v pořádku vyjít a i něco zažít. Nevýhodou je určitě ubytování, které slouží pro studenty, ale nespadá pod univerzitu. Moc se mi nelíbila lokalita ve které se “koleje” nachází, ale zároveň jste ubytovaní i se studenty z cizích zemí, takže za mě byla výhodou snadnější socializace s ostatními a poznání nových lidí. Univerzita bude otevírat své vlastní koleje v centru města, které budou úplně nové, takže pokud bude tato možnost v budoucnu k dispozici, určitě bych volila tuto :)

• studijní oborMarketingové komunikace
    • studijní programMarketingové komunikace
    • fakultaFakulta multimediálních komunikací
    • akademický rok2021

Co se týče studia, univerzita i vyučující jsou hodní. Je evidentní, že se snaží nechat projít co nejvíce studentů. Takže pokud uděláte to, co po vás chtějí, všechny předměty zvládnete. Město je malé a všechno se dá dojít pěšky. V okolí kolejí je také market, kde lze koupit to nejdůležitější. Univerzitní kampus je hned vedle kolejí. Pěšky cesta trvá si 10 minut. V rámci cestování je nejlepší vlak, kterým se za cca 2 hodiny dostanete do Stockholmu. Ze Stockholmu poté jednoduše dojedete i na letiště (Arlanda). Vlakem se lze dostat prakticky skoro kamkoli (Kiruna, Abisko).

Všechno je hrozně drahé. Předem doporučuji si našetřit, protože poslední cca dva měsíce budeme muset žít z vlastních peněz. Koleje jsou v Borlänge absolutní katastrofa, jelikož jsou v jednom z nejnebezpečnějších míst v celém městě. V minulosti zde došlo k několika napadením a krádežím. Univerzita ale samozřejmě předstírá, že je všechno v pořádku. V době mého pobytu se několik mužů za bílého dne pokusilo vloupat do vedlejší bytovky. Několika studentům byl také hozen do okna kámen. Na bytech jste navíc nejenom s ostatními studenty, ale prakticky s kýmkoliv, kdo se zrovna do vedlejšího bytu nastěhuje (dělníci, přistěhovalci, školní výlety atd). Studentská unie se v minulosti neúspěšně snažila za pomoci petice studenty přestěhovat, ale vedení univerzity je to jedno. Koleje má na starosti firma Tunabyggen, která ráda účtuje poplatky za pozdní nahlášení odjezdu nebo zaplacení nájmu. Dále jsou dost nespolehliví. Mě se stalo, že když jsem měla přebírat klíče od bytu, tak v jejich kanceláři nikdo nebyl. V kanceláři obecně nejsou skoro vůbec (ani v otevírací době). Doporučuji se proto obrnit trpělivostí :) nebo si najít bydlení u místních. Další možnost je zamířit do vedlejšího Falunu (jsou tam další fakulty), kde jsou koleje lepší. *Pokud budete chtít pobyt ukončit dříve než máte v účastnické smlouvě, pohlídejte si, zda Vám byl pobyt opravdu řádně ukončen i ve Stagu. Slibům Mezinárodního oddělení se bohužel věřit nedá. Mě bylo dřívější ukončení slíbeno, ale nic se neudělalo. Vše si tedy ověřte, ať nemáte zbytečné problémy.