Instituto Politécnico de Viana do Castelo

Viana do Castelo,Portugalsko
Viana do CasteloPraça General Barbosa – Apartado 51,PortugalskoView on Google Mapshttp://www.ipvc.pt

Posláním Instituto Politécnico de Viana do Castelo (IPVC) je harmonikcý rozvoj lidské osobnosti, vytváření a řízení znalostí a kultury, výzkumu, vědy, technologií a umění. IPVC podporuje snahu o udržitelný rozvoj regionu Alto Minho.

Studentské myšlení, pracovní návyky, chuť ke studiu, vědecká a technická připravenost jsou základní pilíře, na kterých stojí IPVC. Jdou ruku v ruce s cíleným zvyšováním schopností nutných pro kolektivní práci, rozvojem etických hodnot, jakož i osobní a intuitivní dovednosti a kritické myšlení ve vztahu k tokům informací.

IPVC je tvořeno následujícími 6 školami:

• School of Education (Viana do Castelo)
  • School of Technology and Management (Viana do Castelo)
  • School of Health (Viana do Castelo)
  • School of Agriculture (Ponte de Lima)
  • School of Business Sciences (Valença)
  • School of Sport and Leisure (Melgaço)

• Information and Communication Technologies • SOFTWARE ENGINEERING

do 31. 08. 2020
    19. 08. 2020

• akademický rok2017

Je to úžasná země s úžasnými lidmi. Určitě bych všem doporučil vyrazit na erasmus, protože tolik skvělých zážitků, srandy a zkušeností za to určitě stojí. Co se týče školy tak výborné přijetí, ze studijního všechno vyřídí a zařídí, jen mají celkem často dovolenou. Jinak výuka je většinou v angličtině, jen jeden předmět jsem měl v portugalštině a to byla zrovna statistika, takže jen tenhle jeden předmět byl celkem složitý, jinak to byla docela pohoda. Většinou stačilo udělat nějaky projekt a napsat si jeden testík. Ve Vianě je i možnost zkusit si surfing, kiterý mě hrozně začal bavit, takže jsem skoro celý semestr chodil i surfovat a docela mi to i jde, ikdyž půl roku k naučení surfování nestači ale pár pěkných vln jsem sjel :). Také tam je i spousta různých menších karnevalů a všemožných oslav, na jedné dokonce vypouští býka do ulic ( zajímavé je, že se nikomu nic važnějšího nikdy nestane). Byl to prostě svělý semestr a nezapomenutelná zkušenost.

Bydlel jsem na bytě, za který jsem platil okolo 180 eur měsíčně+150eur záloha, kterou jsem stále ještě nedostal zpátky nejspíš už ani nedostanu (jsou to už 3 měsíce), jinak byt byl velký a skoro celý můj pobyt jsem měl pokoj pro sebe a zároveň jsem měl úplně skvělé spolubydlicí, takže bydlení bylo taky úžasné.

• akademický rok2017

1. Výborné přijetí ze strany místního koordinátora od prvního dne až do konce pobytu. 2. Velmi vstřícný přístup jak ze strany mezinárodního oddělení, školy tak i místních studentů (friend-guidů) při řešení všech druhů problémů. 3. Bohaté možnosti kulturního vyžití - pláž, surfing, cyklistika, kino, divadlo, nákupní centrum, galerie, výstavy, nespočet kaváren atd. atd. 4. Residence (bývalý klášter) je skvěle umístěna blízko centra, což je velmi příjemné zejéma kvůli nákupům. Relativně blízko (cca 800 m) je také Lidl nebo větší varianta místního supermarketu Continente.

1. Hluk na Erasmus residenci - pokud máte rádi klid, raději volte jiné ubytování. Nad dveřmi jsou skleněné výplně. 2. Prádelna sice na residenci je, nicméně její obsluhu zajišťuje personál. 1 kg prádla tak vyjde na 4 €, včetně vyžehlení. Sice je to bez práce ale za 3 € lze jinde naplnit celou pračku, sušičku a žehličku využít zdarma. 3. Wifi připojení zejména v podvečerních hodinách začíná pravidelně rezignovat. 4. Cesta do školy trvá pěšky zhruba 25 - 30 minut, což sice není samo o sobě zápor, ovšem v kombinaci s bodem 1. a případnou výukou v dopoledních hodinách může působit problémy.

Erasmus je vynikající příležitost k zlepšení jazykových dovedností, navázání zajímavých kontaktů a rozříšení obzoru. Viana je úžasné místo, které má vždy co nabídnout a dle mého názoru si zde každý najde to svoje. Z hlediska cestování má Portugalsko rozhodně co nabídnout. Určitě se vyplatí investovat peníze do výletů, které se mnohdy např. na různých facebookových stránkách dají sehnat za zajímavé ceny. V nabídce jsou kromě základních "must-see" destinací (jako Algarve, Sintra, Lisabon...) také exotičtější místa, jako Madeira, Azory nebo třeba Maroko. Rada na závěr - na nic nečekejte a rozjeďte to do plných hned od začátku, čas letí rychle a na konci zůstanou jen vzpomínky. Tak ať je jich co nejvíc a hlavně těch nezapomenutelných!

• akademický rok2017

Univerzita se skládá z několika fakult rozmístěných po městě. Fakulta technologií a managementu (ESTG) se nachází asi 20 minut od ubytovny. Učitelé jsou vstřícní a většina mluví dobře anglicky. Pro zvládnutí předmětu bylo třeba buď zpracovat projekt nebo napsat písemku. Viana do Castelo je malé městečko na pobřeží. Ve městě se nachází dostatek obchodů. Ceny srovnatelné s Českou Republikou. V průběhu semestru bylo možné zúčastnit se lekcí surfování. Ubytování je možné buď v soukromých bytech nebo v ubytovně určené pro studenty Erasmu. Portugalci jsou velmi ochotní a nápomocní.

Ubytovna pro studenty má velmi špatné Wi-Fi připojení k internetu. V zimě se topí jen velmi málo, hlavně přes noc. Také byl někdy problém s teplou vodou.

Na studijním pobytu jsem byl v zimním semestru. Portugalsko bylo dobrou volbou. Užil jsem si spoustu cestování. Doporučuji navštívit Azorské ostrovy. S náročností předmětů nebyl problém. Byla to pro mě nejlepší životní zkušenost. Nikdy na svůj Erasmus nezapomenu a můžu jenom doporučit.