Klaipeda University

Klaipėda,Litva
Klaipėda84 Herkaus Manto Street,LitvaView on Google Mapshttps://www.ku.lt/en/

Dnes je Klaipeda University (KU) dynamickou, rostoucí multidisciplinární univerzitou, která za více než tři desetiletí zdokonalila směry vědeckých a akademických aktivit. Univerzita se může pochlubit dvěma výzkumnými ústavy, kde se velké množství výzkumníků soustředí na výzkum a současně vyučuje studenty. Tři fakulty – námořní technologie a přírodní vědy, společenské a humanitní vědy a zdravotnické vědy – jsou divizemi, kde převládá akademický duch a kde se rozvíjejí vědecké projekty.

KU si klade ambiciózní cíl stát se lídrem univerzit v pobaltském regionu. Univerzita se nachází v prostorné oblasti v severní části města Klaipeda. Část akademického kampusu zaujímá charakteristický komplex pruských kasáren vybudovaných na počátku 20. století, následně rekonstruovaných a upravených pro potřeby univerzity a sloužících už po tři desetiletí ke vzdělávacím účelům. Vedle historického komplexu vyrostly také nové budovy: Institut mořského výzkumu, Podnikatelský inkubátor KU, komplex učeben AULA MAGNA a studentské koleje. Rozvojové plány zahrnují výstavbu dalších kolejí, nového sportovního centra, nebo laboratorních budov.

• Engineering and IT

23. 01. 2024

• akademický rok2018

Bezproblémová komunikace se zahraniční koordinátorkou. Všichni učitelé se přizpůsobovali nám, aby nám všechno vycházelo časově. Dobře zařízené ubytování a velká aktivita ze strany ESN. Studium není vůbec náročné, ba naopak, je velmi jednoduché.

V Klaipedě lidi neumí moc anglicky, takže je tam problém v komunikaci s místními. V některých podnicích nepustí cizince dovnitř z rasistických důvodů.

• akademický rok2016

Velmi bezproblémová komunikace ze strany studijního oddělení, vstřícný přístup k řešení komplikací a vždy pohotová reakce. Měli jsme štěstí, že nám zrovna postavili nový a moderní internát, ve kterém se bydlelo a spolužilo s ostatními zahraničními studenty. Klaipeda sice není velmi velké město, avšak kulturně poměrně živé a dá se zde najít plno volnočasových aktivit a zároveň odtud není problém dostat se do ostatních měst v Litvě či Pobaltí. V Klaipedě jsme si s ostatními erasmáky vytvořili skvělou komunitou a scházeli se takřka denně, náročnost samotného studia k tomu taky vybízela.

V Klaipedě byl občas trochu problém domluvit se anglicky, i když mladší generace většinou anglicky umí a v restauracích nebyl problém si anglicky objednat, všeobecně to jinak problém trochu byl, občas i v univerzitní sféře. Klaipeda je skvělé místo na zlepšení tzv. "beer English" a sociálních vztahů celkově což na druhou stranu taky není špatná praktická zkušenost do života.

Před cestou do Litvy je dobré zařídit si bankovní kartu pro eurový účet. Můj korunový účet mi občas terminály v supermarketech zamítly.

• akademický rok2015

Erasmus v Klaipedě byl vážně pohoda. Vyučující i Kristina z mezinárodního oddělení jsou vstřícní a když je potřeba, tak pomůžou. Učivo je o dost lehčí a i samotný styl výuky se nedá srovnávat s UTB, což sice není vždy ideální, na druhou stranu ale právě proto byl erasmus taková pohoda. Jednoho "fellow erasmáka" jsem viděla jen dvakrát - v únoru a v červnu. Mezitím byl všude možně po Evropě, takže i takhle se to asi dalo zařídit. Další výhodou byly různé slevy s ISICem. Konkrétně na jízdenky to bylo 50%.

Klaipeda University rozhodně nepatří mezi nejlepší v Litvě. Styl výuky mi občas připomněl střední školu, častěji to ale bylo spíš jako na základce. Jako příklad dám předmět, který měl být údajně těžký a mělo se v něm hodně číst. Četlo se hodně, to ano, ale probíhalo to tak, že jsme ve třídě tři hodiny nahlas četli z materiálů, které nám vyučující poslal na začátku semestru. O nic víc nešlo. těžký předmět to nebyl. S angličtinou v Klaipedě moc nepochodíte, to spíš ruština přisla vhod. V celém kampusu nebyl jediný nápis anglicky, dokonce ani meníčko v menze. Z šesti vyučujících uměli dva dobře anglicky. Pro můj obor to nebyla zrovna ideální situace. Od školního roku 2016/17 by měli erasmáci být na nových kolejích, ale ty staré musím okomentovat hlavně proto, jak se tam řešily problémy. Staré koleje byly v dezolátním stavu a 9 km od kampusu. Administrátorka ani personál v podstatě neuměly anglicky a když jsem jim řekla, že mi prší do pokoje (ne zatíká, prší), dostala jsem hadru na vytření podlahy. A tak pršelo dál.

I když dám dohromady dvakrát víc záporů než kladů erasmu v Klaipedě, budu erasmus doporučovat dál. Jen ne v Klaipedě, ne pro můj obor. Pokud se ale chcete na jeden semestr ulít ze studia, je to dobrá volba. Erasmus byla skvělá zkušenost a hned bych jela znova. Ve výsledku to totiž není až tak o tom městě, ve kterém jste, ale je to o lidech, které tam poznáte. Je to semestr strávený v paralelním světě.