Vilnius Academy of Arts

Vilnius,Litva
VilniusMaironio str. 6,LitvaView on Google Mapshttp://www.vda.lt/en

Univerzita založená v roce 1793 se sídlem v historickém centru hlavního města Litvy.

Vilnius Academy of Arts studentům poskytuje široký výběr umělecky zaměřených oborů.

• Fine Arts Design

bakalářský, doktorský, magisterský
    ne
    do 30. 06. 2021
    06. 04. 2016

• studijní oborFine Arts Design
    • studijní programFine Arts Design
    • akademický rok2017

Škola je na velice dobré úrovni a pro ty, kdo to myslí se studiem vážně, skvělá volba. Přesto komu se tak uplně nechce, tak by taky neměl mít problém. Ovšem kdo se snaží, tak se mu dostane velké podpory a pozitivního přístupu. Ze studií už vyšlo pár studentů s celonárodním jménem a jejich práce jdou vidět, takže je evidentní, že tam ví, co dělají. Vybavení nechybí, obzvláště pro design, jsou dílny ve velice dobrém stavu a obsahují mnoho strojů k použití. Speciální pozitivum patří pozornosti ke studentům erasmu, kdy některé předměty jsou otevřeny speciálně pro ně nebo vyučovány speciálně v angličtině, přestože většinu třídy tvoří místní studenti. K ubytování – koleje jsou 5 minut od školy a v samotném historickém centru Vilniusu, takže na velmi dobrém místě. Jsou starší a je to znát, ale nic důležitého zde nechybí. Cenově nesrovnatelné s ostatním ubytováním v podobné lokaci. Město – dá se říct že je to taková malá Praha, historické centrum a sídliště do široka daleka. Jak už zmíněno - je menší, takže vše je v docházkové vzdálenosti nebo pár minut hromadnou dopravou. Osobně mě vyloženě nenadchlo, ale znám pár lidí, které ano, evidentně otázka vkusu.

Zápory je těžké hledat, snad možná jen že mezinárodní oddělení si dávalo s některými věcmi načas a komunikace lehce vázla, ale rozhodně nic, co by ohrožovalo průběh.¨ Spíš než zápor, tak upozornění – přestože Litva se může zdát jako méně vyspělá země než ČR (a taky lehce je), tak alespoň ve Vilniusu se ceny pohybují mírně nad našimi a zvláště restaurace jsou dražší než je u nás zvykem.

Osobně jsem studoval design, takže nemám až takový vhled do dalších oborů jako je malba, socha nebo fotografie. Obecně jsem, ale vnímal, že v oborech volného umění se vše tolik neřeší a mají o něco uvolněnější náladu. Naopak studenti designu toho mají o poznání více a týdenní rozvrh může být dost naplněn (záleží kolik si člověk navolí vedlejších předmětů). Ubytování na kolejích je v "buňkách" po dvou pokojích (buďto jednolůžkových nebo dvou) se společnou koupelnou, ale oddělených od ostatních. Kuchyně je společná. Cenově se pohybují kolem 100-120€. Pro ty, co nepotřebují mít veškerý luxus, tak je to dobrá volba, pro ty co chtějí privát, tak si musí samozřejmě připlatit a musí pamatovat, že jsou v hlavním městě. | Litva je česku ve spoustě ohledech dost podobná, jen se po komunismu nezotavila tak dobře, jak my (přece jen byli plnou součástí SSSR). Ovšem Vilnius jako hlavní město se mění před očima a jde vidět, že se toho opravuje a nově staví opravdu hodně. Hromadná doprava funguje dobře a pro studenty je i velice levná. Stejně tak doprava po celé Litvě je kvalitní a levná.