Universität Wien

Wien,Rakousko
WienUniversitätsring 1,RakouskoView on Google Mapshttps://www.univie.ac.at/en/

Vídeňská univerzita byla založena roku 1365 a je tak nejstarší univerzitou v německy mluvících zemích. Je také největší vzdělávací a výzkumnou institucí v Rakousku a jednou z největších univerzit v Evropě.

Univerzita nabízí 187 studijních programů v širokém spektru oborů. Z toho je 55 bakalářských, 116 magisterských (12 v angličtině), 4 diplomové a 12 doktorských. V roce 2012/13 udělila téměř 11 tisíc bakalářských diplomů, 1100 magisterských a 585 doktorských.

• Finance and accounting

doktorský
    Freemover
    do 05. 01. 2020
    28. 02. 2017

• studijní oborFinance and accounting
    • studijní programFinance and accounting
    • akademický rok2017

It was great experience being in the University of Vienna as a PhD Student. I had seminar works, discussions and other debates with the team of Professor Erich Kirchler. He was my supervisor during my research visit. Many thanks is going to also Janina, Jerome and Kasper members of the Department of Applied Pyschology: Work, Education and Economy, University of Vienna. I am visiting them sometimes for their recommendation in my dissertation. Nice friendship and high quality research atmosphere you can find in University of Vienna.