Škuc Association

Ljubljana,Slovinsko
LjubljanaStari trg 21,SlovinskoView on Google Mapshttps://www.culture.si/en/%C5…

The ŠKUC Association is one of the leading organisations for the promotion of non-profit artistic activities in Slovenia. It was formally established in January 1972 as ŠKUC Student Cultural Centre, though its origins may be traced back to the radical Ljubljana student movement of 1968. In the late 1970s and 1980s ŠKUC was one of the most important supporters and promoters of alternative culture. Student Cultural Centre is an independent producer in several artistic fields and an important agent in the civil society.

• Digital Design • Marketing communications

Freemover
    do 31. 12. 2018
    08. 02. 2019

• studijní oborMarketing communications
    • studijní programMarketing communications
    • akademický rok2017

Družstvo Škuc podporuje kultúru v Ljubljani, začleňuje mladých umělcov do kultúrnej sféry a vytvára množstvo volnočasových aktivít pre mladých ludí.

Žiadne

Boli sme súčasťou prípravy Use-It meetingu v Ljubljani. V hlavnom meste Slovinska sa tak stretli tvorcovia USE-IT máp z celej Európy.

• studijní oborMarketing communications
    • studijní programMarketing communications
    • akademický rok2017

Asociace ŠKUC má obšírné množství aktivit - od galerie, přes info centrum pro mládež až po organizaci koncertů a tvorbu USE-IT mapy Ljubljani. Výborné kulturní vyžití a obšírné množství aktivit, do kterých se dá zapojit.

Snad jen omezená doba stáže, za kterou se nedá stihnout poznat celá asociace ŠKUC.

Byli jsme součástí týmu přípravy mezinárodního meetingu tvůrců USE-IT map po celé Evropě. a bylo to boží.