Katsushika kampus byl otevřen v roce 2013 a jedná se o nejnovější komplex této university s tradicí sahající až do 19. století (založeno 1881). Kampus je to pravda moc pěkný, trochu připomínající styl nové budovy FT - U15, ale tento je víc "fancy". Student má možnost navštěvovat místní fitnes centrum ve zbrusu nové tělocvičně. Já osobně jsem se zapojil do velejbalového turnaje hned první dny po mém příjezdu. Součástí kampusu je rovněř poměrně luxusní restaurace, která čítá dvě rozsáhlá patra plná japonských, čínských a korejských dobrot. Součástí restaurace je i tzv. večerka, kde si studenti ve velkém chodí na kafe a něco sladkého.
Pokud jde o výukové prostory, neshledal jsem je nijak vyjmečné, podobají se těm na naší univeriztě, nicméně obecně jsou pěkné. Laboratoře jsou pomerně dobře vybaveny a člověk dělající výzkum ocení fakt, že pokud si objedná potřebné chemikálie, dostane je nejpozději druhý den, v Tokiu to šlape.
Místní knihovna vypadá úžasně, ale nejsem si jistý jak je to s anglickou literaturou....
Univerzita se v současné době snaží navýšit počet mezinárodních studentů, je tedy možnost sem tam potkat "nejaponské" studenty se slušnou jazykovou výbavu. Mimoto, pokud by někdo přemýšlel o postdoku, asi by nebyl problém si na univerzitě něco domluvit, ale já osobně postdok v Japonsku nedoporučuji, pokud neumíte japonsky a nejste japonským kulturním fanatikem.
Nesystematická výuka studentů,
chybí kreativita,
všudypřítomná neznalost anglického jazyka,
poměrně malá kapacita parkovacích míst pro kola,
seismicky dost aktivní část Japonska, hrozí silné zemětřesení (mě osobně potkalo jen drobné),
tajfunová sezóna - červenec až říjen (jen v říjnu prošly Tokiem tři tajfuny),
nedostatečné počet míst pro ubytování zahraničních studentů (můžete zkusit Airbnb - já jsem si našel na japonské poměry poměrně levné ubytování nacházející se blízko univerzity, nějakých 15 minut pěšky, 5-7 minut na kole).
Klady a zápory se výhradně vztahují ke kampusu Katsushika, kde moje stáž proběhla. Vzhledem k tomu, že jsem neměl možnost navštívít ostatní kampusy (hodinové vzdálenosti v MHD mezi jednotlivými kampusy), nedovolím si tvrdit, že výše napsané explicitně platí pro celou univerzitu.
Pro české studenty bude asi překvapivá informace, že studenti tráví většinu času v laboratoři, kde mají své vlastní místečko a dělají na zadaném úkolu, který se většinou vztahuje k jejich závěrečné práce, ač už bakalářské, magisterské, či doktorské.
víceméně