University of The Gambia

Kanifing, The Gambia,Gambie
Kanifing, The GambiaMDI Road, Kanifing P.O. Box 3031,GambieView on Google Mapshttps://www.utg.edu.gm/

University of The Gambia byla založena v březnu 1999, čímž se povedlo dotáhnout do zdárného konce dlouhodobou snahu o zavedení vysokého školství v této africké zemi.

Univerzita má celkem 8 fakult a studentům nabízí široké množství oborů lidské činnosti od umění, právo, medicínu, přes zemědělství, žurnalistiku až po byznys a technické obory.

• Řízení jakosti

magisterský
    Freemover
    do 31. 01. 2020
    20. 07. 2018

• studijní oborŘízení jakosti
    • studijní programŘízení jakosti
    • akademický rok2017

Přátelští a milí lidé, zcela bezpečná země. Bezpečnostní rizika (okradení nebo přepadení) je nulové. Dobře fungující veřejná doprava po hlavní aglomeraci. Znalost angličtiny jako úředního jazyka je v oblasti Kombo (hlavní aglomerace) pro běžnou domluvu poměrně dobrá. Univerzita se velmi dobře postarala o vyzvednutí na letišti, průvodce a ubytování na první týden. Potom vám pomohou s nalezením vlastního bydlení. Univerzita má dva funkční kampusy na různých místech. Poměrně nedaleko jsou písčité pláže, a několik přírodních parků, kde lze vidět původní zvířenu. Ubytování pro turisty vyhovuje nižším standardům, srovnatelné s Ukrajinou a pod.

Úroveň vzdělání je mizivá, univerzita minimálně ze dvou třetin supluje naše střední školy. Studenti a Afričané obecně mají problém s chápáním jakýchkoli abstraktních pojmů, či řady věcí, které evropan považuje za standard. Výuka je často vedena jako diskuze, kterou milují. Znalost matematických disciplin je u většiny studentů nulová. Chápání času je zcela odlišné, čas je zde nepodstatná veličina. Vybavení školy je minimální a finanční zdroje stačí pouze na luxus služebních aut s řidičem a služební domy pro rektora a děkana. Papír do tiskárny či tužky pro vyučující jsou pak mírně nedostatkové. Jako běloch jste považován za chodící peněženku, a mimo školu se často očekává, že budete platit za ostatní. Běžná je snaha místních je z vás vytáhnout nějaký peníz za určitou pseudoslužbu, kterou jste nechtěli. Pokud se nedáte, vzdají to a jdou si po svém. Velkým nedostatkem z našeho pohledu je chybějící funkční menza, a možnost stravování u stánků na ulici je oproti např. Asii velmi omezená. Počasí je mimo naši zimu horké a po období dešťů i velmi vlhké.

Skutečná Afrika, tak jak ji známe z televize. Gambie je velmi chudá rozvojová země s minimálními životními standardy, a podle toho vypadá i jejich univerzita. Dodávky el. proudu jsou zde spíše sporadické i v luxusních čtvrtích hlavního města, v chudinských částech a na venkově pak mimo státní svátky vůbec. Internet prakticky pouze mobilní v okolí hlavní aglomerace, pevný ve škole nepoužitelný. Hygienický standard místních je minimální, dodávky vody jsou často přerušovány. Zato příroda je mimo město stále je značně neporušená, v buši se pase skot a obdělávané zemědělské plochy jsou často velmi malé, pouze aby uživily rodinu rolníka. Lenost některých domorodých kmenů je do očí bijící. Na mnohých místech jsou hnízdiště ptáků, ve vzdálenějších oblastech lze vidět hochy, krokodýly, paviány, opice, prasata savanové a malé antilopy. V případě značného štěstí lze spatřit i hyeny či levharta. Pro pozorování přírody doporučuji dalekohled. Pobyt zde doporučuji trošku zkušenému cestovateli jako seznámení s Afrikou a jejím naturelem. Země je bezpečná a cestování je bezproblémové i do sousedního Senegalu. Životní náklady pro evropana jsou srovnatelné s našimi a největší položkou je nájem za bydlení. Cestování je bezproblémové veřejnou dopravou, očekávejte ale pro evropana minimální komfort, a neexistující jízdní řády. Jede se, až se naplní dodávka nebo autobus. Jednodušší, ale nákladnou variantou je půjčení auta, technický stav vozidel je pro našince na úrovni vrakoviště a jízdní pravidla zde neexistují. Zdravotní rizika představují především občasné průjmy, ve vnitrozemí pak malárie. Moskytiéra a repelent na večer jsou při cestování nezbytné. Univerzita je vhodná pro provádění vlastního výzkumu nebo studie. Podporu ze strany univerzity lze očekávat pouze organizační, jakékoli finance jsou neřešitelné a k práci se studenti či personál taky moc neženou. Problém je i s prostory, laboratoř či podobné prostory zde nemají. Získání studijních znalostí moc nečekejte, úroveň studia nelze s univerzitami ve vyspělých státech vůbec srovnávat, zdejší spíše připomíná naši střední školu. Přes to všechno (nebo právě proto) doporučuji stáž všem zvídavým studentům s cestovatelskými sklony, protože evropan je zde konfrontován s jinou dimenzí reality. Ale právě tady lze získat zkušenosti, které nikde v Evropě nepotkáte. Očekávat můžete dobrodružství skutečné Afriky, ale hlavně bez jakýchkoli bezpečnostních rizik.