Latvia University of Life Sciences and Technologies

Jelgava,Lotyšsko
Jelgava2 Lielā Street,LotyšskoView on Google Mapshttps://www.lbtu.lv/en

Latvia University of Life Sciences and Technologies je univerzita v Jelgavě v Lotyšsku, která se specializuje na zemědělskou vědu, lesnictví, technologie a souvisejících oblastí.

Univerzita vznikla jako oddělení zemědělství na Riga Polytechnickém institutu v roce 1863, který se stal v roce 1919 zemědělskou fakultou na Lotyšské univerzitě. Tato univerzita se  stala nezávislou institucí v roce 1939, když byla založena jako zemědělská akademie v paláci Jelgava, který byl za tímto účelem zrekonstruován. Pak byla tato univerzita  v roce 1990 přejmenována na  Lotyšskou zemědělskou univerzitu  a 6. března na  na Lotyšskou univerzitu věd a technologií.

Univerzita se skládá z 8 fakult nabízejících nejrůznější studijní programy.

• Business and Administration • Computer Engineering • Economics • Food Technology

22. 01. 2024

• akademický rok2021

+ široký výběr předmětů z jiného soudku, například marketing, vývoj nového produktu, food design, atp., tyto předměty jsou také vyučovány více prakticky a interaktivně. + výuka zabírá méně času/ týden, za to je založena na domácí práci a tvorbě prezentací + studium bych hodnotil jako méně náročné a méně stresující + množství studentů v hodinách je 2-12 + člověk si ze školy může odnést daleko více, pokud je aktivní a dělá věci navíc (vyučující jsou velmi ochotní podpořit) + exkurze + výborný přístup ke sportovnímu vyžití

- nižší kvalita a odbornost výuky - slabá úroveň angličtiny zahraničních studentů: některé předměty byly založeny na zpětné vazbě a na diskusi. Toto se nedělo a předměty pak postrádaly smysl. - různá úroveň a přístup zahraničních studentů, také někteří se přidali ke studiu téměř až v polovině semestru. Snížení kvality výuky. - úroveň angličtiny vyučujících by mohla být lepší - pro navazující studium byl pouze 1-2 předměty na spárování s UTB - Erasmus, oproti populárnímu tvrzení, nezlepší úroveň angličtiny. Pokud anglicky nemluvíte, tak vás rozmluví. Pokud je vaše angličtina na velmi nízké úrovni, tak se bleskově zvedne. Pokud je vaše angličtina B2-C1, tak se spíše sníží.

Jako student navazujícího programu jsem měl pouze jeden "normální" předmět (food additives), kde jsem se teda moc nových informací nedozvěděl a v porovnání s UTB předměty mi příprava na průběžné testy nezabrala téměř žádný čas. Na druhou stranu jsem usilovně pracoval na předmětech, kde jsem vyvíjel nový produkt jak z hlediska technologického, tak i ekonomického nebo marketingového. Budoucímu studentovi bych doporučil zvážit: zdali má osobní zaujetí ve zmíněných předmětech, zdali je ochoten absolvovat dvoje zkouškové (LLU a UTB) (pro bakaláře snížit kvalitu výuky), připustit nižší kvalitu výuky a fakt, že Erasmus není primárně o studiu,výměnou za životní zážitky. Celkové hodnocení beru z akademického hlediska. Jet na Erasmus bych doporučil. Vícero studentů se shodlo na tom, že Erasmus jim změnil život.

• akademický rok2019

Okolí, zázemí, ochota vyučujících, škola (laboratoře, skvělý výběr předmětů)

Doprava (drahá), chybí možnosti stravování ve škole

Z celkového pohledu bych pobyt a studium na zahraniční univerzitě v Lotyšsku hodnotila kladně. Ve srovnání s naší domácí univerzitou (UTB) je studium velmi odlišné a to jak z teoretického, tak z praktického pohledu. Výuky předmětů (jednotlivé témata) byly dobře uspořádány a studenti byli v jeden den seznámeni z teoretickou části a poté hned byla laboratorní výuka. Byly možnosti návštěvy různých firem v rámci exkurzí během krátké doby studia. Na jednotlivé zkoušky a průběžné testy bylo dostatek času na přípravu.

• akademický rok2019

zázemí, prostředí, vyučující, široký výběr předmětů

možnosti stravování ve škole, drahá doprava

Celkově byl pobyt na lotyšské univerzitě velmi přínosný. Studium je pojato odlišněji než u nás. Hodně prakticky zaměřených hodin, návštěvy různých firem, lepší rozvržení jednotlivých předmětů (na teorii ihned navazuje praktické cvičení). Na průběžné testy je dostatek přípravy, zkoušky jsou povětšinou písemné.