Škola je fanfárová, učitelé i studenti zapálení a je vidět, že je to baví. S flákačema ani se znuděnýma učitelama jsem se tam nepotkal. Možná je to částečně tím, že většina oborů (které nejsou „academic“, ale „professional“) mají jen bakaláře, tj. 3 roky na to se vše naučit a pak hurá do praxe. Každopádně škola se snaží, aby její studenti, včetně těch zahraničních, vytěžili co nejvíce – organizováním extra doplňujících kurzů (Cross media), kde musí studenti splnit určitý počet hodin, ale můžou si vybrat kurzy, které je zajímají a které znalosti potřebují doplnit, protože každý na tu školu jde s jiným základem – např. výuka grafických programů, sítotisku, atp... nebo poskytnutím různých zázemí, které mají člověka, který na studenty dohlíží, ale vesměs si to studenti ovládají sami – fotografický atelier, půjčovna elektroniky a foto vybavení, sítotisková a grafická dílna, stroje na dokončování knižních vazeb a velká dílna v kostele (využívaná zejména architekty a interiérovými designery), kde jsou řezací plottery, lasery, 3D tiskárny a nejrůznější nástroje na opracování dřeva, kovu atp... Mají uplně skvělou knihovnu, která je zaměřená jen na ty obory, které se tam učí, takže v rohu najdete spoustu knih věnovaných jen grafickému designu, které jsou super.
Hodně si cením i toho, jakej vztah měla škola k experimentu. Nejen, že v rámci atelieru jsme měli speciální dny věnované experimentu – tj. že nejdůležitější bylo tomu zadání věnovat čas a vymyslet co nejvíce verzí. Výsledek už tedy tak důležitý nebyl. Ani se neprezentoval, ani se nehodnotil. To umožňovalo lidem se více odvázat a vymýšlet věci, do kterých by si normálně netroufli.
Z Erasmáků jsou prej nadšení, protože přinášejí do jejich řad pohled z jiných kultur, takže se tam rozhodně necítíte jako outsider.
Jediná věc, (kromě tedy toho, že Belgie je ve všem – hlavně v ubytování – samozřejmě o něco dražší) se kterou jsem se potkával celkem často a vadila mi, byla Holandština (Vlámština). V Belgii umí anglicky i ty nejstarší generace, ale bohužel když jsou ve skupině, tak se jim anglicky moc mluvit nechce. I zadání byly nejdřív vysvětleny Holandsky a pak ve zkrácené verzi pro nás anglicky, když jsme se připomněli. Dokonce jsem spolužáky prosil, jestli by mohli třeba prezentovat svoje projekty v angličtině, abych tomu rozuměl a něco z toho měl (nebo když jsme si dávali zpětnou vazbu), ale ve výsledku z těch 40 lidí v ročníku s tím nemělo problém jen tak 2–3 lidi. Což mi trochu ochuzovalo to, co jsem si mohl z Erasmu odnést, ale předpokládám, že je to tak normální ve většině zemí.
Na druhou stranu vždy záleží na konkrétních učitelích. Na digitálním designu byl vedoucí atelieru, který i kvůli jednomu zahraničnímu studentovi vše vysvětloval anglicky a vše bylo v pohodě. Nemusel to říkat dvakrát a stejně všichni rozuměli.
Belgie má super jídlo, pivo a fajnový lidi. Ghent má ideální velikost na studentské město a není tam tolik cizinců jako ve větší městech. Určitě doporučuji se hlásit na školy v této oblasti, protože ten zisk je z toho velký :)
víceméně