University of Ljubljana

Ljubljana,Slovinsko
LjubljanaKongresni trg 12,SlovinskoView on Google Mapshttps://www.uni-lj.si/eng/

University of Ljubljana je nejstarším a největším poskytovatelem vysokoškolského vzdělání a vědeckým centrem ve Slovinsku. Jedná se o instituci, jejíchž bohatá tradice sahá až do roku 1919.

University of Ljubljana je známá svými kvalitními studijními programy zaměřené na společenské, přírodovědné, nebo technické obory lidské činnosti. Právě tyto studijní programy v kombinaci s vědeckým výzkumem vynesly University of Ljubljana mezi 3% nejlepších univerzit na světě.

O vysoké prestiži svědčí i počet studentů, který se aktuálně pohybuje kolem 40 000 na všech úrovních studia. Přičemž univerzita zaměstnává zhruba 6 000 akademických pracovníků. Celkem můžeme na University of Ljubljana najít 23 fakult a 3 umělecké akademie. Budovy univerzity jsou umístěny, jak v historickém centru Ljubljaně, tak i na její periférii, což má za následek provázání studentů s obyvateli a městem samotným.

University of Ljublana má výsadní postavení na pedagogickém poli v celém Slovinsku, i díky poskytování veřejných služeb, které mají zvláštní společenský význam v zachovávání národní identity. Samozřejmostí je pak provázanost se slovinskými a nadnárodními společnostmi, které patří mezi nejúspěšnější na tamním trhu.

• Graphic Design • Industrial Design • Materials Science • Mechanical Engineering • Photography • Process Engineering • Video, Animation and New Media

Erasmus+, CEEPUS
  • STUDENTSKÁ ORGANIZACE
    10. 01. 2024

• studijní oborMechanical Engineering
    • studijní programEngineering and Engineering Trades
    • akademický rok2023

Skvělá angličtina na každém rohu takže není problém se dorozumět. Nádherné město i země. Plno zahraničních studentů, takže velká spousta nových přátelství. Výuka kompletně v angličtině bez výjimek. Město je malé a skvěle přizpůsobené pro jízdu na kole, takže není potřeba utrácet za dopravu. Učitelé jsou velmi ochotní pomoct v případě jakéhokoli dotazu.

Problémy s hledáním ubytování. Lublaň je drahé místo ve všech ohledech. Studium mi přišlo víc zaměřené na teorii a méně na praxi. Nebude se vám chtít zpět do ČR :)

Ve Slovinsku je spousta zahraničních studentů (letos přes 800), takže člověk pozná opravdu velkou spoustu lidí s velmi rozmanitými názory a pohledy na svět. Což pro mě byla asi největší zkušenost. Slovinsko můžu doporučit všemi deseti naprosto každému, protože si myslím že každý si najde to svoje. Díky rozmanitým národům vznikaly rozmanité přátelství a nezapomenutelné zážitky. Co se týká studia, tak proti FT UTB je vzdělání více zaměřeno pouze na teorii, ale párkrát jsme si mohli věci sami vyzkoušet i v Lublani.

• studijní oborComputer and Information Science
    • studijní programComputer and Information Science
    • akademický rok2021

Dobře vybavená fakulta, vstřícný přístup všech pedagogů se skvělou úrovní angličtiny. Lublaň je relativně malé město, významná místa jsou docela dobře dosažitelná i pěšky. Město je rovněž friendly pro cyklisty.

Neuvěřitelně komplikovaný systém slev na stravu. Potřebujete k němu aplikaci v telefonu, kterou si musíte nechat zprovoznit u místní studentské organizace. Pro její spuštění při placení navíc potřebujete připojení k internetu, dále předkládáte studentskou kartičku, že je ten mobil skutečně váš, a pokud v ní nemáte fotografii, předkládáte navíc ID. Jakoby to vše nebylo možno obsáhnout studentskou kartičkou. Malá kapacita kolejí, dražší ubytování

Na Erasmus do Lublaně bych jel určitě znovu a všem bych toto místo doporučil. Přes, pro mě nepochopitelně složitý systém slev na stravu, je můj celkový dojem velmi pozitivní. Slovinsko má trochu z Rakouska i Itálie, záleží, kam se vydáte. Autem se dostanete v dobrém čase kamkoli. Při hledání ubytování mi dost pomohla místní studentská organizace, která mi zaslala velkou spoustu kontaktů s nabídkami ubytování, díky čemuž jsem jej nakonec našel a za relativně přiměřené peníze.

• studijní oborMaterials, Electrical Engineering, Chemistry, Biotechnology
    • studijní programChemistry
    • akademický rok2021

Skvělý přístup učitelů, kteří mají velmi dobrou úroveň angličtiny. Strojní fakulta se nachází téměř přímo v centru města. Dotované stravování i mimo školní jídelny. Město je ideálním výchozím bodem pro cestování k moři i do Alp (max. 1 - 2 hodiny cesty). Většina obyvatel Slovinska má dobrou úroveň angličtiny. Systém sdílených kol. Lublaň je menší město se spoustou kulturního vyžití.

Velký problém najít cenově dostupné soukromé ubytování. Malá kapacita kolejí. Některé druhy předmětů jsou mírně náročnější.

Ve městě je největší problém s ubytováním, proto doporučuji tuhle věc řešit už předem. Všechny předměty pro Erasmus studenty jsou vyučovány v angličtině a třída je složena jen z Erasmus studentů. Slovinsko bych doporučil všem studentům pro svou krásnou přírodu. Relativně kousek od města začínají Alpy a necelé dvě hodiny opačným směrem máte moře, takže ideální země pro cestování. Lublaň je menší město, ale plné studentů.